top of page

מדריך צעד-אחרי-צעד לפונדקאות בארה"ב


התחלת תהליך הפונדקאות

רוב התהליך עד לכניסה להריון ואף במהלך ההריון נעשה מישראל. מספר הביקורים המקובל של זוגות ישראלים בארה"ב במהלך התהליך הוא שלושה: ביקור ראשון למטרת פגישת היכרות עם הפונדקאית בתחילת התהליך (ובדרך כלל מעבר בדיקות גופניות ומתן תרומת זרע); ביקור שני במהלך ההריון (לרוב באזור שבוע 20, כדי שתוכלו להשתתף בבדיקת האולטראסאונד הנערכת בשבוע זה ובבדיקות נוספות, אם תידרשנה); ביקור שלישי לקראת הלידה ולעריכת הסידורים הדרושים לאחר הלידה, לקראת החזרה לארץ.

בחירה וחתימת הסכם התקשרות עם עו"ד ישראלית

למרות שלא תמיד נראה שצריך עו"ד ישראלית לליווי התהליך, אנחנו לא היינו מוותרים עליה בשום אופן. עו"ד ישראלית תוכל לעזור לכם לעבור על חוזי ההתקשרות עם הסוכנות, הפונדקאית והתורמת; לקבל את הצו הדרוש לבדיקת הרקמות; לוודא שכל המסמכים שאתם מקבלים בארה"ב מותאמים לצרכים של המערכת המשפטית בארץ; להפעיל קשרים, במקרה הצורך במשרדי הממשלה השונים בארץ; לעזור לכם בקבלת האזרחות הישראלית של הילדים ובאופן כללי לעזור לכם לעבור את המשוכות המשפטיות העומדות ביניכם לבין סיום התהליך בארץ. כדאי לשכור עו"ד המתמחה בהליכי פונדקאות בארה"ב, שליוותה זוגות קודמים לאורך כל התהליך, מול מספר סוכנויות שונות, כדי שתוכל לתת גם את הפרספקטיבה של מה אפשר לדרוש מכל נותן שרות ואיפה מקובל להשאיר את הדברים כמות שהם; ואפילו לדעת על מה אפשר להתמקח ואיפה "מסבנים" אתכם.

בחירה וחתימת הסכם התקשרות עם סוכנות פונדקאות

התפקיד העיקרי של הסוכנות הוא לעזור לכם לאתר פונדקאית ותורמת ביציות (אם בחרתם סוכנות שעושה את שני התפקידים; ניתן לבחור שתי סוכנויות שונות) וללוות אתכם מול חלק מהרשויות האמריקאיות במהלך התהליך.ישנן סוכנויות לא מעטות העובדות עם זוגות ישראלים. חלקן מבוססות בישראל, חלקן מחזיקות נציג בישראל באופן ארעי או קבוע וחלקן מבוססות רק בארה"ב. מי שמתקשה בעבודה מול גופים אמריקאים באנגלית, אולי יהנה משירות הסוכנויות הפועלות מישראל או מחזיקות כאן נציגים. מי שלא מוטרד מעבודה ישירה מול גופים אמריקאים, יכול לעבוד ישירות מול סוכנות אמריקאית ובכך לחסוך, במקרים רבים, דמי תיווך הנגבים ע"י הסוכנויות הישראליות עבור הקשר בין הזוג לבין הגופים האמריקאיים.התייעצו עם זוגות נוספים שעברו תהליך דומה בארה"ב ושאלו אותם על החוויה שלהם עם הסוכנות – עד כמה הם עמדו בציפיות מהם (משך הזמן עד למציאת פונדקאית מתאימה, היצע תורמות הביציות, זמינות בנקודות זמן קריטיות, עזרה בפתרון משברים בתהליך וכו').

בחירה וחתימת הסכם התקשרות עם פונדקאית

ההסכם עם הפונדקאית הוא ארוך ומורכב ולכן עליכם לשכור עו"ד אמריקאי שייצג אתכם במו"מ על החוזה (הסוכנות תמליץ לכם על עו"ד חיצוני אם אחד השותפים בסוכנות אינו עו"ד בעצמו), בנוסף לחוות דעת הסוכנות על ההסכם (לרוב, תקבלו את ההסכם ישירות מהסוכנות אחרי שהם כבר אישרו אותו). אנחנו ממליצים מאוד לקבל גם חוות דעת מעו"ד ישראלית, כדי לוודא ששום דבר בהסכם לא יעכב אתכם בחזרה לארץ או מאוחר יותר, בקבלת האזרחות הישראלית לילד. בנוסף, הגישה הנוהגת של ישראלים כלפי הריון היא שונה מאוד מאשר אצל האמריקנים, לכן צריך להעביר את ההסכם דרך הפריזמה הישראלית (בדיקות הריון, סירוב הפונדקאית לבצע דילול /הפלה/בדיקת מי שפיר וכיוצ"ב) והבינלאומית (האם אתם חייבים לקבל את דעתו של הרופא המטפל של הפונדקאית דווקא, או שגם לעמדתו של רופא ישראלי, שאיתו אולי בחרתם להתייעץ, תהיה משמעות) וכו'.כדאי לקחת בחשבון שפונדקאית מנוסה עולה יותר כסף אבל מעניקה ביטחון מסוים כי היא כבר עברה בהצלחה את התהליך ואתם יכולים לדבר עם זוגות קודמים שעבדו איתה כדי לקבל המלצות.בניגוד לפונדקאיות במדינות אחרות, הפונדקאית בארה"ב מצפה למערכת יחסים לפני, במהלך ולעיתים רק אף לאחר ההריון ויש לקחת זאת בחשבון. ההמתנה לפונדקאית מתאימה יכולה להיות מורטת עצבים וממושכת, כי הסוכנות צריכה למצוא לכם פונדקאית שתסכים לעבוד עם זוג גברים בכלל ועם זוג גברים שגר רחוק ממנה, בפרט, שלא לדבר על אמות המידה הפולשניות משהו של ניהול הריון, הנהוגות בארץ. זה אומר שלא תוכלו להגיע לכל הבדיקות ורוב הקשר ביניכם יהיה בסקייפ, במייל ובטלפון. יש פונדקאיות שזה לא מספיק להן וזוהי לעיתים הסיבה להמתנה הממושכת. סיבה נוספת להמתנה הממושכת היא שהסוכנות צריכה למצוא לכם פונדקאית עם ביטוח רפואי מתאים שלא יחריג פונדקאות ושיכיר בילד שיוולד כ"תלוי חוקי" של הפונדקאית, כלומר ככזה שאפשר להוסיף אל הפוליסה שלה מיד עם לידתו, כדי למנוע מצבים בו תידרשו לשלם לבית החולים סכומים שעלולים להיות גבוהים מאוד (במקרה של לידת פגים, למשל). כדאי מאוד להתעכב על כך ולא להתפשר על נושא הביטוח הרפואי בשיחות עם הסוכנות ועם עוה"ד הישראלית.קריטריונים שימושיים לבחירת פונדקאית הם ניסיון קודם עם ממליצים, בן/בת זוג התומכים בתהליך, ילדים קודמים משלה ועבודה ומגורים בסביבה בטוחה (ללא עישון, סמים, ספורט אתגרי או תחביבים מסוכנים), בריאות תקינה בדרך כלל ובזמן הריונות ולידות קודמות ועבר רפואי ללא הפלות, לידות מוקדמות וכיוצ"ב.

בחירה וחתימת הסכם התקשרות עם תורמת ביציות

ההסכם עם התורמת פשוט יחסית להסכם עם הפונדקאית ולרוב לא יהיה לכם כל קשר ישיר מולה (אלא אם כן תבקשו מהסוכנות לאתר לכם תורמת המעוניינת בקשר כזה, או שמסכימה להיחשף בפני הילד בעתיד באם תבקשו זאת ממנה, אם זה חשוב לכם).גם כאן ואף ביתר שאת, מומלץ מאוד לבחור תורמת מנוסה עם עבר של תרומות מוצלחות (מספר גדול של ביציות טובות בכל תרומה), שהתפתחו למספר גדול של עוברים טובים, להריונות ואף ללידות. קחו בחשבון שתורמת מנוסה תעלה לרוב יותר מתורמת לא מנוסה אך בהינתן שאר התנאים זהים, ההפרש ישתלם לכם מאוד מבחינת צמצום הסיכון לכך שתצטרכו להשתמש בתורמת נוספת, באם השאיבה הראשונה מהתורמת הנבחרת לא הייתה מוצלחת.קריטריונים נפוצים לבחירת התורמת כוללים: היסטוריה רפואית משפחתית טובה (מות קרובים בשיבה טובה, למשל); השכלה ומאפייני אישיות (כפי שבאים לידי ביטוי בשאלון פרופיל אותו ממלאת כל תורמת פוטנציאלית); וכמובן מאפיינים פיזיים – גובה, משקל, שיער, עיניים ומראה כללי, כפי שבאים לידי ביטוי בתמונות המצורפות לפרופיל התורמת.כדאי לבדוק עם הסוכנות אילו בדיקות מקדימות עברו התורמות ועבור אילו בדיקות אתם תידרשו לשלם. קחו בחשבון שתצטרכו לשלם גם על נסיעת התורמת ממיקום מרוחק למרפאת הפוריות שלכם לצורך התרומה, כולל הוצאות שהיה ואובדן הכנסה למספר ימים (מה שמהווה לפעמים שיקול משמעותי בעת בחירת התורמת מתוך מאגר תורמות הקיים לפעמים בקליניקת הפריון עצמה, שבה בחרתם לעבור את ההליך, או מסוכנות תורמות הקרובה לקליניקה – במטרה לחסוך מאות ואלפי דולרים על ראש פרק זה בלבד), אך לעיתים ניתן לחסוך את הנסיעה לצורך הבדיקות המקדימות ולבקש לבצע אותן במרפאה קרובה למקום מגורי התורמת.תתכוננו לאפשרות של אכזבה מתורמות שלא תהיינה פנויות או לא תירצנה לתרום לכם (או בכלל) לאחר שבחרתם אותן. רמת המחויבות של התורמות הנרשמות למאגרי התורמות היא לא אחידה ותורמות רבות נרשמות מבלי להבין את מלוא משמעות העניין ואז "פורשות" ברגע האמת. זה לא קורה לכולם, אבל זה קורה.

בחירת מרפאת פוריות

בעיניי, מרפאת הפוריות היא הגוף החשוב ביותר בכל תהליך הפונדקאות וטיבו יקבע, במידה רבה, את מהירות ועלות תהליך הפונדקאות שלכם. המרפאה אחראית על בדיקת התורמת והפונדקאית בתחילת התהליך; שאיבת הביציות מהתורמת; לקיחת תרומות זרע מכם; הפריית הביציות בתרומות הזרע; החזרת העוברים לפונדקאית ומעקב אחרי ההריון בשלביו המוקדמים (לאחר מכן עוברת הפונדקאית להשגחה ע"י הגניקולוג הקבוע שלה עד הלידה).ניתן וכדאי לחקור קצת על שיעורי ההצלחה של המרפאה שאתם בוחרים באתר SART, המפרסם נתונים אלו על רוב מרפאות הפוריות בארה"ב.יש מרפאות שמנוסות יותר מאחרות בעבודה עם זוגות מחו"ל והם מבינים כמה אתם מתוחים ומרגישים קצת מנותקים מהתהליך לפעמים, בגלל המרחק. המרפאות הטובות ידאגו שהרופא המטפל בתהליך שלכם יתקשר לאחר כל בדיקה וטיפול כדי לעדכן אתכם ולענות על שאלות. המרפאות הפחות נעימות לעבודה ישלחו לכם מייל לקוני עם תוצאת הבדיקה ויהיו פחות זמינות לשאלות שלכם – ואולי אף יגבו כסף על כל שיחה עם רופא. כדאי לשאול את המרפאה, לפני ההחלטה לעבוד איתה, איך הם ישמרו איתכם על קשר ועד כמה הרופא שלכם יהיה זמין עבורכם בטלפון ובמייל.כדאי לבדוק מה מדיניות המרפאה שלכם לגבי ניסיון להוליד תאומים (לא כולם מעודדים את זה), האם הם מאפשרים את בחירת מין הילוד בבדיקת PGD (אם זה רלוונטי עבורכם) וכמה עוברים בריאים הם מוכנים להחזיר לפונדקאית בכל ניסיון (רוב המרפאות יחזירו עובר יחיד בניסיון להרות ילד יחיד ושני עוברים בניסיון להוליד תאומים, אם העוברים נראים בריאים, כדי למנוע צורך בדילול ההריון במקרה של הריון מרובה עוברים).

פגישת היכרות עם הפונדקאית

פגישה זו נעשית, לרוב, לאחר חתימת ההסכם עם הפונדקאית ובסמוך לתחילת טיפולי הפוריות. ניתן, בדרך כלל, לשלב בנסיעה אחת לארה"ב פגישת היכרות עם הפונדקאית, בדיקות גופניות ותרומת זרע במרפאת הפוריות ופגישה עם הסוכנות ו/או העו"ד האמריקנית שלכם, אם יש צורך.מטרת הפגישה היא ליצור אינטימיות בינכם לבין הפונדקאית, שתהפוך בהמשך למחויבות של הפונדקאית כלפיכם וכלפי התהליך. מנקודה זו ואילך (אם לא קודם לכן), מומלץ להיות בקשר שבועי (פחות או יותר) עם הפונדקאית בסקייפ, במייל או בטלפון. זיכרו שהפונדקאית מצפה שיהיה לכם חלק פעיל בתהליך.מקובל להביא מתנה סימלית לפונדקאית בשלב זה – משהו אישי או ישראלי – חמסה, תכשיט וכו'.

 

בדרך להריון

בדיקות גנטיות לתורמי הזרע ולתורמת הביציות

לאחר בחירת הפונדקאית, ואף עוד לפני כן, מומלץ לבקש יעוץ גנטי בקופת החולים שלכם (כדאי לכל אחד לבקש אותו בנפרד, כי יש קופות חולים שעושות בעיות לזוגות גברים שמצהירים שהם עוברים את ההריון ללא אישה המבוטחת בקופת החולים). ביעוץ הגנטי ימליצו לכם, בהתאם למוצא שלכם ולהיסטוריה הרפואית המשפחתית שלכם ושל התורמת, אילו בדיקות גנטיות כדאי לכם לעבור כדי להעריך את הסיכויים שהילדים שלכם יהיו נשאים או חולים באחת מהמחלות הגנטיות הנפוצות. מומלץ לתורמי הזרע לעבור פיענוח גנטי מלא, עפ"י המלצת היועצת הגנטית ואז להחליט לאילו מחלות לבדוק כל תורמת שתוצע לכם – בהנחה שנשאות למחלות אלו התגלתה אצלכם. לאחר הייעוץ, תצטרכו לקבוע את הבדיקות הגנטיות עצמן דרך קופת החולים שלכם – זה יכול לקחת חודש או יותר לקבל תור לבדיקות, ועוד פרק זמן דומה לקבל את תוצאותיהן, אז כדאי לעשות זאת מוקדם, כי יהיו מקרים קיצוניים בהם תשקלו להחליף את התורמת בגלל תוצאות כאלו ואחרות של הבדיקות הגנטיות.

אם אתם לחוצים בזמן, ניתן לבצע את הבדיקות עם זמן המתנה קצר יותר, בתשלום מלא, בבתי החולים בארץ.

את הבדיקות שאתם רוצים שהתורמת תעבור, עליכם לבקש ממרפאת הפוריות שלכם לארגן (בתשלום נוסף).

בדיקה פסיכולוגית לאבות המיועדים

הסוכנות תתאם לכם, לרוב, בדיקה פסיכולוגית טלפונית, בה תישאלו במשך שעה ארוכה שאלות רבות על האישיות וסגנון החיים שלכם. תוצאות הבדיקה אמורות לאשר לסוכנות ולפונדקאית שאתם מתאימים להיות הורים

בדיקות רפואיות לתורמי הזרע ומתן תרומת זרע

בעת ביקורכם בארה"ב, תצטרכו להגיע למרפאת הפוריות ולעבור בדיקות גופניות פשוטות (דם, שתן וכו') וכן תשאירו תרומת זרע, שתיבדק כדי לשלול מחלות כמו HIV/AIDS ושחמת הכבד, בין היתר. תקבלו במקום תוצאות ראשונית על תרומת הזרע, כדי לוודא שכמות וריכוז הזרע מספיקים לטיפולי הפוריות.

בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות לתורמת הביציות

תורמת הביציות תעבור סקירה פסיכולוגית, שמטרתה לוודא שהיא מבינה למה היא נכנסת ושהיא מתאימה לתהליך. דבר נוסף שעולה מההערכה הפסיכולוגית הוא האמינות של התורמת – נדבך חשוב, מאחר ובכל הנוגע למחלות רקע במשפחתה של התורמת נאלצים להסתפק בהצהרותיה בלבד. בנוסף, עליה לעבור בדיקות רפואיות (אותן תתאם הסוכנות או המרפאה) כדי לוודא את פוריותה ולשלול נשאות מחלות שונות כמו HIV/AIDS ושחמת הכבד, בין היתר.

שאיבת ביציות

אם התורמת נמצאה מתאימה לאחר כל הבדיקות, היא תקבל מהמרפאה תרופות במשך כמה שבועות, שיכינו אותה לקראת שאיבת הביציות. בסיום נטילת התרופות, תגיע התורמת למרפאה להליך שאיבת הביציות. בסוף התהליך, תדווח לכם המרפאה כמה ביציות נשאבו ותשאל אתכם כמה ביציות אתם מעוניינים להפרות מכל תורם זרע (אם אתם מנסים להוליד תאומים, אחד מכל אב ביולוגי, לרוב תבחרו לחלק את תרומת הביציות לשניים ולהפרות כל חצי בזרעו של אחד האבות המיועדים).

טיפולי הפריה

טיפולי ההפריה יתבצעו ע"י הפריה ספונטנית של הביציות בזרע שלכם או ע"י טיפול ICSI, בו מזריקים לכל ביצית תא זרע אחד, מה שמעלה את סיכויי ההצלחה של הפריית הביצית. לכל מרפאה יש פרוטוקול מעט שונה לגבי השימוש בטכניקת ICSI, אז כדאי לשאול, אם זה חשוב לכם.

לאחד הפריית הביציות, המרפאה תאפשר לעוברים להתפתח שלושה או חמישה ימים לפני בחירת העוברים המתאימים להחזרה או הקפאה. ישנם יתרונות וחסרונות לבחירה בשלושה או בחמישה ימים. כדאי להתייעץ עם המרפאה בנושא זה, למרות שלרוב תהיו נתונים למדיניות המרפאה בנושא זה.

החזרת עוברים

לאחר המתנה של שלושה או חמישה ימים, המרפאה תדווח לכם כמה עוברים התפתחו מכל תורם זרע, כדי שתחליטו אילו עוברים אתם מעוניינים להחזיר לפונדקאית. את העוברים שהתפתחו, שלא הוחזרו לפונדקאית, ניתן להקפיא לשימוש עתידי.

בדיקות הריון

בדיקת ההריון הראשונה "הרשמית" (בדיקת ביטא) נעשית במרפאה לאחר כ-10 ימים או שבועיים מורטי עצבים. כמעט תמיד, הפונדקאית תקנה ערכת בדיקה עצמית ותתחיל לבדוק את עצמה לאחר חמישה או שישה ימים מההחזרה. אתם יכולים לבקש ממנה לשלוח לכם את התוצאות או להמתין לבדיקה הרשמית, המדויקת יותר.

אם תוצאות בדיקת הביטא היו חיוביות (מזל טוב, יש הריון!), הבדיקה הקריטית הבאה היא אולטראסאונד בשבוע שש של ההריון (לשם אחידות ספירת שבועות הריון, את ההריון מחשבים תמיד ממועד הוסת האחרון של האישה – במקרה זה, הספירה הפורמלית מתחילה משבועיים לפני החזרת העוברים). בבדיקה זו תגלו את מספר העוברים שנקלטו בהריון – הרופא יוכל לראות ואף לשמוע את דופק הלב של העובר/ים שנקלט/ו.

מכאן ואילך יש עוד מספר לא קטן של בדיקות דם, אולטראסאונד, שקיפות עורפית, חלבון עוברי ובדיקות נוספות שהרופא ימליץ לפונדקאית לבצע. מקובל שאתם תגיעו באמצע ההריון (שבוע 20) לסקירת המערכות, הנעשית באמצעות אולטראסאונד. זוהי בדיקה מרגשת, בה תראו על המסך את התינוק/ות המתפת/חים שלכם ותוכלו לגלות גם את מין הילד/ים, אם תרצו.

בדיקת מי שפיר, הנפוצה מאוד בארץ, לא מקובלת כבדיקה סטנדרטית בארה"ב ונעשית רק במקרים שיש אינדיקציה מדאיגה באחת הבדיקות האחרות והלא-פולשניות (חלבון עוברי, למשל). כדאי מאוד להסכים עם הפונדקאית כבר בשלב החוזה על המקרים בהם היא תסכים לבצע בדיקת מי שפיר, כדי למנוע ויכוחים ביניכם לבינה במקרה של תוצאת בדיקה מדאיגה.

 

הכנות ללידה בארה"ב

מהרגע שהגעתם לארה"ב, אין יותר מידי הכנות ללידה. יש כמה דברים שכדאי להספיק, כדי לא להתעסק איתם לאחר הלידה. מניסיון אישי, את כל ההכנות האלה ניתן לסיים בחצי יום אך מומלץ לפרוס אותם על פני כמה ימים.

סיור בבית החולים

סיירו בבית החולים בו עומדת ללדת הפונדקאית. הציגו את עצמכם לאחיות במחלקת היולדות והסבירו להן את מצבכם, כדי שלא יעכבו אתכם שלא לצורך בעת ההגעה ללידה. בידקו אפשרות לקבל חדר אישפוז עבורכם ועבור הילדים לאחר הלידה, בנפרד או יחד עם הפונדקאית (מה שאתם מעדיפים ובהתאם לזמינות החדרים בבית החולים).הכירו את נתיב הנסיעה המהיר ביותר לבית החולים, את סידורי החניה (לעיתים אפשר לקנות אישור חניה לכמה ימים מראש כדי לחסוך בעלויות החניה היומית).

וידוא קבלת צו ההורות ע"י בית החולים

בכל מחלקת יולדות יש Birth Clerk – מחלקה האחראית על העברת המידע על הילדים לעיריה/למדינה לצורך רישום בתעודת לידה. ודאו איתם שהם קיבלו את פסיקת בית המשפט המקומי המורה להם לרשום את שניכם כהורי הילדים ולא את הפונדקאית (העו"ד האמריקנית שלכם היתה אמורה לדואג לכך שהם יקבלו צו זה).

קניות מומלצות בארה"ב

זו רשימת הקניות המומלצת עבור השהיה שלכם בארה"ב. חוץ מהחומרים המתכלים, שאר הציוד ישמש אתכם עם החזרה לארץ, בחודשים הראשונים לחיי הילדים. רוב הציוד הזה זול משמעותית בארה"ב לעומת ישראל:

החתלה

300 חיתולים הכי קטנים שיש (תצטרכו 6-10 ליום, כך שכמות זו תספיק לכם לחודש. את העודפים קחו איתכם הביתה)

מטליות לחות

משחה נגד פריחה בישבן

שקיות עם סגירת הרמטית להשלכת החיתולים המלוכלכים (קנו חבילה גדולה של שקיות סנדוויץ' עם סגירה הרמטית)

משטח החתלה נייד

האכלה

בקבוקי פורמולה מוכנים להאכלה – החברות הפופולריות בארה"ב הן Similac ו-Enfamil. הבקבוקים האלה לא דורשים שום הכנות לפני ההאכלה (שטיפה ועיקור בקבוקים, הרתחת מים וכו'). הם יקרים יותר מפורמולה רגילה באבקה אבל יקלו עליכם מאוד את החיים בחודש הראשון בארה"ב ובטיסה חזרה לארץ.

חיתולי טטרה (בארה"ב הם נקראים Burping Cloths)

סינרים

רחצה

סבון תינוקות

מגבות רחצה לתינוק

שינה

אם לעגלה שקניתם יש התקן "אמבטיה", השתמשו בה לשינה. אחרת, קנו עריסה ניידת

סדינים לעריסה הניידת וללול/עריסה שמחכה לכם בארץ

שמיכות דקות ועבות

מוצצים

הלבשה

גופיות/בגדי גוף

תחתונים

אוברולים

כותנות לילה (יותר קל להחליף איתם חיתול בלילה)

גרביים

כובעים

אבקת כביסה ומרכך מיוחדים לתינוקות

התניידות

עגלה (נקרא בארה"ב Stroller)

סל-קל (נקרא בארה"ב Car Seat)

תיק החתלה

רצועת בד עם קליפס למוצץ (כדי שלא יפול מהעגלה או מהסל-קל)

מנשא "סלינג" (לחודשים הראשונים)

מנשא ישיבה (לגיל כמה חודשים ואילך)

שונותויטמין D בטיפות

קוצץ ציפורניים לתינוקות

מד חום לתינוקות

 

אחרי הלידה בארה"ב

הסידורים לאחר הלידה בארה"ב נועדו להבטיח חזרה מהירה ומסודרת לארץ, ללא עיכובים מיותרים. בין הסידורים יש די הרבה זמן פנוי. נסו להנות ממנו ולהסתגל לתא המשפחתי החדש בשקט היחסי שיש לכם מהמשפחות והחברים. זו תקופה נהדרת.

הפעלת הביטוח הישראלי לילדים

כיתבו או התקשרו לנציג חברת David Shield כדי להפעיל את הביטוח הרפואי לילדים. ודאו שאתם מקבלים במייל חוזר אישור על הפעלת הפוליסה עם מספר הפוליסה. הדפיסו אישור זה והשתמשו בו בכל ביקור אצל רופא ילדים או באישפוז נוסף לאחר הלידה, אם תצטרכו כזה.

הנפקת כרטיס טיסה לתינוק

ברגע שהתינוק נולד ובחרתם לו שם, התקשרו לסוכן הנסיעות שלכם והזמינו כרטיס טיסה לתינוק עם שמו המלא ותאריך הלידה (הקפידו שכך יירשם שמו המלא גם בדרכון שתנפיקו לו).בחברות טיסה מסוימות לא תידרשו לשלם דבר, בחברות אחרות תשלמו כ-10% ממחיר הטיסה למבוגר עבור הכרטיס לתינוק. הדפיסו את כרטיס הטיסה של התינוק – תצטרכו אותו כדי לזרז את הנפקת הדרכון האמריקאי. חברות תעופה מועטות אפילו ידרשו מכם לרכוש לילד כרטיס הלוך-חזור, שאולי אפשר יהיה להזדכות עליו עם שובכם לארץ, מאחר והילד מגיע לארץ לרוב שלא כאזרח ישראלי ובעל זכויות לישיבת קבע, אלא כתייר אמריקני – ואת האיזרוח הישראלי שלו מסיים בארץ.

קבלת תעודת שחרור מבית החולים

בדרך כלל ישחררו תינוק בריא מבית החולים כ-48 שעות לאחר הלידה. בבוקר השחרור, גשו לפקיד רישום הלידות (Birth Clerk) וודאו שהוא ממלא במחשב את כל הפרטים המופיעים בצו בית המשפט, כפי שהתקבל בבית החולים לפני הלידה. אלו הפרטים שיירשמו לבסוף בתעודת הלידה של התינוק ומסובך לשנות אותם לאחר מעשה, במקרה של טעות. מבית החולים תקבלו תעודת שחרור, פנקס חיסונים, אישורים על הבדיקות שנעשו לילדכם וכן אישור זמני המעיד על שעת הלידה של התינוק. זו איננה תעודת לידה רשמית.בנוסף, תקבלו הוראות כיצד, מתי ואיפה לקבל את תעודת הלידה הרשמית. בעיר ברקלי, שם נולדה ביתנו, זמן ההמתנה הרשמי הוא עד 3 שבועות ומקום קבלת התעודה הוא Berkeley Vital Records Office.

קבלת תעודת לידה

אל תחכו את זמן ההמתנה הרשמי, אלא אם כן אתה לא ממהרים חזרה לארץ. אנחנו ניגשנו למשרד קבלת תעודות הלידה 5 ימים אחרי הלידה וקיבלנו את תעודת הלידה. אם אתם מגיעים למשרד והיא לא מוכנה, הדגישו בפני הפקיד כמה זה דחוף (לא תוכלו להוציא לילד דרכון אמריקאי בלי זה) וחיזרו כל יום למשרד עד שתקבלו תעודת לידה. הקפידו לבקש עותק מאומת (Certified Birth Certificate) המשמש כתעודה מזהה רשמית לילד והנפיקו שניים או שלושה עותקים רשמיים כאלה, כי תצטרכו אותם לצרכים שונים.

קבלת דרכון אמריקאי

קוראים ומבינים את הנוהל המזורז לקבלת דרכונים.מאתרים את לשכת הנפקת הדרכונים הקרובה למקום שהותכם בארה"ב.

מתקשרים למספר הזה כדי לקבוע תור דחוף להנפקת דרכון: 1-877-487-2778+.

לצורך קביעת תור במענה האוטומטי, תתבקשו להקיש ארבע הספרות האחרונות של מספר הביטוח הלאומי של הילד (Social Security Number). סביר להניח שלא יהיה לילד שלכם עדיין מספר כזה.

הקישו 0000 והמערכת תיתן לכם להתקדם.

תתבקשו גם להקיש מספר טלפון ליצירת קשר איתכם.

המערכת מקבלת רק מספר אמריקאי סטנדרטי, אז הכינו כזה מבעוד מועד (אם לא שכרתם קו טלפון מקומי, הקישו את מספר הטלפון של המלון או הדירה בה אתם מתאכסנים).

בסוף השיחה עם המענה האוטומטי תקבלו יום, שעה, כתובת ומספר אישור להנפקת דרכון.

רישמו את המספר הזה, כי לא יקבלו אתכם לתור ללא מספר האישור.

מגיעים (שני ההורים והילד עבורו מבקשים דרכון) ללשכת הנפקת הדרכונים בה קבעתם את התור, ביום ובשעה שנקבעו לכם. מציגים בכניסה את המסמכים הבאים:כרטיס טיסה מודפס בו ניתן לראות שהתינוק עוזב את ארה"ב תוך 14 יום

תעודת לידה מקורית

דרכונים מקוריים של שני ההורים

צילומים של דרכוני שני ההורים

טופס DS-11 שמילאתם בעט שחור (או על גבי המחשב והדפסתם)

תמונת פספורט אחת של התינוק.

הדרישות מהתמונה הן מאוד ספציפיות, אז אל תתחכמו וגשו מראש לאחת מרשתות השיווק שמצלמות תמונות פספורט מוכרות (למשל, CVS) והביאו אותה איתכם.

הצילום נעשה על רקע לבן (הכי פשוט להביא את התינוק בעגלה ולפרוס מאחורי ראשו שמיכה לבנה), כשהראש ישר, שתי העיניים פקוחות, שתי האוזניים גלויות, הפה סגור והתינוק לא חובש כובע.

$165, אותם ניתן לשלם בכל כרטיס אשראי בינלאומי נפוץ.

לאחר הגשת כל המסמכים, יאמרו לכם באיזו שעה לחזור לקבל את הדרכון (זה יכול לקחת עד 6 שעות בערך).

חיזרו לאסוף את הדרכון בשעה שיעודה ויש לילד שלכם דרכון!

אימות אפוסטיל לתעודת לידה ולצו הורות

כדי להשלים את תהליך האיזרוח הישראלי של התינוק (ובהמשך, לצורך הליך האימוץ של האב הלא-ביולוגי), תצטרכו עותקים מאומתים של תעודת הלידה ושל צו ההורות שניתן ע"י בית משפט אמריקאי. אם השירות איננו כלול בשירותים שניתנים ע"י משרד עוה"ד האמריקני, קחו את שני המסמכים (המקוריים) לאחת החברות הנותנות שרותי אפוסטיל (Apostille) במקום שהותכם. דוגמא לחברה (עם שם מצחיק ושרות מצוין) הנותנת שרות כזה באזור ברקלי ואוקלנד, במדינת קליפורניה, היא Red Tomatoes. אימות המסמכים יקח יומיים-שלושה.

חתימת תצהיר פונדקאית בקונסוליה הישראלית

מדינת ישראל דורשת תצהיר חתום ע"י הפונדקאית מול נציג רשמי של המדינה (למשל, אחד הקונסולים הישראלים בארה"ב), כדי להוכיח שהילד לא שייך לפונדקאית. במקרה ויש לכם פסיקת בית משפט אמריקאי לאחר הלידה, זה יכול להוות תחליף לתצהיר הפונדקאית (פסיקה לפני הלידה לא מהווה תחליף).לישראל יש 10 נציגויות דיפולמטיות בארה"ב – שגרירות בוושינגטון וקונסוליות באטלנטה, בוסטון, שיקגו, יוסטון, לוס אנג'לס, מיאמי, ניו יורק, פילדלפיה וסן פרנסיסקו. התייעצו עם העו"ד הישראלית שלכם לגבי ההליך הפשוט ביותר למצבכם. אם אתם שוהים בקרבת קונסוליה, צרו איתם קשר ותאמו ביקור לכם, לילד ולפונדקאית. בקשו מהעו"ד הישראלית להכין לכם תצהיר, לפי הנוסח שיידרש מכם בארץ, הדפיסו אותו בשניים-שלושה עותקים והביאו אותם לפגישה בקונסוליה.בזמן הפגישה, הפונדקאית תידרש לחתום על התצהיר בפני הקונסול ולאחר מכן תקבלו עותק של התצהיר עם אימות קונסולרי (אתם יכולים לבקש גם שניים-שלושה עותקים מאומתים, שישמשו אתכם בעת החזרה לארץ).

דגימת רקמות הילדים בקונסוליה הישראלית

מדינת ישראל לא מכירה בתעודת לידה עם שמות שני האבות, אם יש לכם כזו. המדינה דורשת הכרת אהבות על רקע ביולוגי בלבד. לצורך זה, תיצטרכו להוכיח אבהות ביולוגית של אחד האבות לכל ילד. בשביל זה, המעבדה לסיווג רקמות בתל-השומר (זוכריםשהשארתם שם דגימות דם שלכם?) תישלח ערכת מבחנות ללקיחת דגימת רוק מכל ילד לקונסוליה שתבחרו. שם, בנוכחות הקונסול, תיקחו דגימת רוק פשוטה מהילד והמבחנה תישלח ע"י הקונסוליה (בקשו משלוח מהיר ב-FedEx כדי לקצר הליכים) חזרה לתל השומר, כדי לקבוע מי מכם הוא האב הביולוגי.כדי לחסוך בעלות בדיקה אחת (אין טעם לבדוק את דגימת הרוק של הילד מול שתי דגימות הדם שלכם, הרי רק אחד מכם הוא האב הביולוגי והבדיקות האלה לא זולות), ניתן לעשות בדיקת אבהות מהירה וזולה יחסית בארה"ב ולאחר קבלת תוצאת הבדיקה (תוך יומיים-שלושה) להודיע לעו"ד הישראלית מי האב הביולוגי, כדי לשלם רק על בדיקה אחת בתל השומר. ישנם עו"ד שהגיעו להסדר כזה מול הפרקליטות – בידקו מראש עם העו"ד שלכם אם זה אפשרי. אם לא, תאלצו לשלם על שתי הבדיקות בארץ ותחסכו את עלות הבדיקה בארה"ב.קונים ערכה כזו בכל חנות של רשת Walgreens. לוקחים דגימת רוק מאחד האבות ומהילד ושולחים בדואר חוזר למעבדה, שם תקבלו תוצאות אונליין תוך ימים ספורים.

גיור

מגיעים למקווה המקומי ביום ובשעה שקבעו לכם (אחד ההורים צריך להביא בגד ים כדי להיכנס עם התינוק למקווה). פוגשים את שלושת הרבנים של בית הדין, מקבלים כמה ברכות, טובלים את התינוק במקווה ומקבלים תעודת גיור ומכתב מאחד הרבנים המסביר מי ערך את התהליך ומתי. בידקו היטב ששמותיכם ושם התינוק מופיעים במלואם וללא שגיאות על שני המסמכים.

ביקורת רופא ילדים

כדאי לתפוס את רופא הילדים הבודק את הילד לפני השחרור מבית החולים ולשאול אם הוא מוכן לקבל אתכם לביקורת פרטית בשבועות שלאחר הלידה. אם לא, אולי הוא יכול להמליץ על מישהו אחר. קיבעו תור לביקורת בגיל 7 ימים ועוד אחד באזור גיל 17 ימים. הציגו במרפאה את מספר הפוליסה שלכם בביטוח David Shield.

 

אחרי הלידה בארץ

אחרי החזרה לארץ, הסידורים כבר יותר רגועים כי אתם חיים בבית ולא בלחץ זמן.נכון לכתיבת שורות אלו, אנחנו חזרנו לארץ רק לפני ימים ספורים, לכן הסעיפים הבאים מופיעים בעיקר כראשי פרקים ולא נכתבים בפירוט מתוך ניסיון אישי, כמו הפרקים הקודמים.

טיפת חלב

קיבעו תור למרפאת טיפת חלב לקבלת חיסונים וביקורת מיד עם שובכם ארצה (בערך בגיל חודש של הילד). בת"א העיריה מממנת את המרפאות, ללא קשר לאזרחות הילד ולסוג הביטוח שיש לו.

קבלת אזרחות ישראלית לילדים

בעזרת העו"ד הישראלית, יש להשלים את הליך קבלת האזרחות הישראלית של הילד במהירות האפשרית, כדי שתוכלו להפסיק את הביטוח הרפואי הפרטי ולרשום אותו לקופת החולים המועדפת עליכם.

הפסקת הביטוח הרפואי

יש להתקשר לחברת David Shield ולהפסיק את הביטוח הרפואי של הילדים ולוודא שמפסיקים לשלם על הביטוח.

דמי חופשת לידה וחופשת לידה

זוגות גברים זכאים לדמי חופשת לידה ולחופשת לידה, אותה ניתן לחלק כמעט איך שרוצים בין שני בני הזוג, ללא קשר למי ההורה הביולוגי ואף לפני קבלת האזרחות הישראלית של הילד ובלבד שכל חלק שלוקח אחד ההורים בחופשת הלידה לא יפחת משלושה שבועות, וכן כי האבות מוכרים בביטוח לאומי כזוג (אם אינכם רשומים כנשואים במשרד הפנים, כדאי לפתוח תיק ידועים בציבור בביטוח לאומי כחודשיים לפני הלידה, אם תרצו בעתיד את הגמישות הנ"ל בחופשות. אגב, בעבר אבות אשר ילדו תאומים כאשר כל הורה הוא אב ביולוגי של אחד התאומים - ניתן היה לקחת שתי חופשות לידה. עם הזמן יצאו פסקי דין חדשים אשר שוללים את זה, וכיום לא ניתן - וגם לא רצוי (בעיקר מאחר ובעתיד תרשמו אותם כאחים מלאים, וביטוח לאומי ידרוש חזרה את כספו - בנוסף לפן האתי של הנושא). עוד על כך ניתן לברר בביטוח הלאומי ואצל העו"ד הישראלית.

פוסטים אחרונים
bottom of page